Zadbaj o cerę (nie)zależnie od wiekuTwarz jest naszą wizytówką, która wpływa nie tylko na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych, ale też przez samych siebie. Mówi wiele o nas – o naszych emocjach, charakterze, stylu życia. Wiek utrwala i eksponuje doświadczenia szczególnie na skórze twarzy. Podchodźmy więc do niej z szacunkiem i zadbajmy o odpowiednią pielęgnację – po to, by zrobić dla siebie coś dobrego, czuć się zadbaną i olśniewać blaskiem niezależnie od tego ile mamy lat.

Gdy patrzysz codziennie na dziecko, nie zauważasz jak szybko rośnie. Podobnie z naszym wyglądem – patrząc codziennie w lustro nie zauważamy drobnych, ale postępujących zmian w kondycji naszej skóry. W pewnym momencie same się sobie dziwimy, czy ta twarz w lustrze jest moja? Przecież w środku wciąż jestem młodą dziewczyną! Kiedy i jak to się stało? Na wygląd naszej skóry pracujemy już od młodości, jednak czas jest nieubłagany. Możemy spowalniać procesy starzenia sięgając po różne preparaty, zabiegi kosmetyczne i medyczne. Wszystko jest dla ludzi. Możliwości jest wiele – tak wiele, że aż ciężko się zdecydować: co wybrać? Powiadamy: zdrowie, umiar i rozsądek 🙂

Nasz wygląd, podobnie jak nasze zdrowie, to suma wrodzonych predyspozycji oraz naszych wyborów, zachowań i nawyków. Dlatego, niezależnie od wieku, pamiętajmy o podstawowych zasadach dotyczących pielęgnacji twarzy:

1. Myj twarz codziennie rano. Wystarczy zimna woda – nie zmywa naturalnych filtrów skóry, zmniejsza opuchliznę i pobudza krążenie.

2. W zwykłe dni wykonuj lekki makijaż lub nie stosuj go wcale. Zainwestuj w dobrej jakości kosmetyki – posłużą Ci na dłużej i będą korzystniejsze dla Twojej skóry.

3. Dokładnie oczyszczaj twarz wieczorem – nigdy nie śpij w makijażu! Makijaż zmywaj odpowiednimi preparatami: mleczkiem do demakijażu lub płynem micelarnym. Jeżeli używasz mydła – wybierz najbardziej naturalne, najlepiej z substancjami nawilżającymi (zwykłe mydła wysuszają skórę). Możesz sięgnąć po gotowe preparaty do mycia twarzy odpowiednie do typu Twojej cery.

4. Złuszczaj martwy naskórek – raz na tydzień lub co dwa tygodnie wykonuj pilling twarzy – możesz kupić preparaty działające enzymatycznie lub mechanicznie (z drobinkami) – ten rodzaj pillingu możesz łatwo sama zrobić w domu stosując płatki owsiane, zmieloną kawę, a nawet zwykły cukier.

5. Odżywiaj i nawadniaj skórę – na jej wygląd wpływa to co otrzymuje z wewnątrz i z zewnątrz. Dieta ma ogromy wpływ na całe nasze ciało, wiec także na skórę. Pamiętaj, by pić minimum 1,5 litra wody dziennie oraz dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i witamin w naturalnej, łatwo przyswajalnej formie. Dodatkowo możesz wspierać swoją skórę poprzez stosowanie kremów nawilżających wzbogaconych o substancje wzmacniające i regenerujące odpowiednie do wieku. Co jakiś czas warto stosować maseczki – te kupne lub zrobione samodzielnie w domu.

6. Chroń skórę – niezależnie od pory roku zabezpieczaj się przed nadmiarem promieni słonecznych stosując kremy z filtrami UVA/UVB. Zimą chroń skórę przed mrozem stosując tłuste kremy, najlepiej te, które nie zawierają w swoim składzie wody.

7. Szanuj skórę – używki takie jak papierosy, alkohol, kawa negatywne wpływają na cały organizm, dlatego należy ich unikać lub ograniczać. Podobnie solarium – należy korzystać z niego z umiarem.

 

 

W zależności od wieku nasza skóra ma różne potrzeby. Przyjrzyjmy się, na co zwrócić uwagę na poszczególnych etapach życia.

20 +

Skóra w tym wieku zwykle jest jędrna i sprężysta. Zdaje się nie wymagać zbyt wielu zabiegów kosmetycznych. Jednak, jak mawia stare porzekadło, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Już w tym wieku warto dbać o siebie i wyrabiać pozytywne nawyki, które zaprocentują w przyszłości. Podstawa to oczyszczanie, nawilżanie oraz odżywianie skóry. Regularna pielęgnacja jest ważna także po to, by pozbyć się doraźnych problemów, takich jak wypryski, czy łojotok.

30+

Po trzydziestce skóra staje się cieńsza, mniej elastyczna, często matowa i sucha. Zwiększa się wrażliwość na promienie słoneczne, co może prowadzić do trwałych przebarwień, trudnych do usunięcia. Ponieważ lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego postaw na ochronę, by zachować młody wygląd i opóźnić oznaki starzenia.

40+

W tym wieku skóra regeneruje się wolniej, staje się mniej napięta, co skutkuje nie tylko szybszym pojawianiem się zmarszczek, ale też zmianą konturu twarzy i szyi. Przeciwdziałać temu można nie tylko specjalistycznymi preparatami oraz zabiegami kosmetycznymi, ale również… gimnastyką twarzy i masażami. Warto spróbować i stosować regularnie!

50+

Menopauza to czas gwałtownych zmian w naszym organizmie, który odbija się także na cerze. W tym czasie dbaj o siebie ze szczególną troską po to, by pielęgnować nie tylko swój wygląd, ale też poczucie kobiecości.

60+

Sześćdziesiątka, to dawna pięćdziesiątka 🙂 W tym wieku nadal jesteśmy aktywne, więc aktywnie dbajmy także o skórę twarzy. Nawilżajmy, odżywiajmy, stymulujmy regenerację, rozjaśniajmy przebarwienia i natłuszczajmy skórę – w tym wieku bardzo to lubi.

Niezależnie od tego ile mamy lat, pamiętajmy, że dbać o siebie należy przede wszystkim dla siebie. Nie po to, by podobać się innym, lecz by podobać się samej sobie i z radością patrzeć w lustro. Czasu nie zatrzymamy, więc cieszmy się czasem, który mamy i w którym obecnie jesteśmy. Zmarszczki są piękne, szczególnie te od uśmiechu, dlatego uśmiechajmy się często do innych i do siebie.

 
Kategorie: Blog

-->
Odchudzanie bez efektu jo-jo