Kobieto, dbaj o siebie!Nie lubisz siebie? Nie potrafisz o siebie zadbać? Nie podoba Ci się wiele rzeczy w Twoim wyglądzie? Nie umiesz być dla siebie ciepła, dobra, troskliwa?

 

Najczęściej jest tak, że jeśli nie lubisz na siebie patrzeć i masz wyrzuty sumienia, to nie będziesz dbać o siebie. Gdy nie akceptujesz swojego wyglądu, to bardzo często walczysz ze sobą i stawiasz siebie na końcu listy osób ważnych w Twoim życiu, a to Ty sama powinnaś zajmować w tym rankingu pierwsze miejsce.

Wiele osób poświęca się dla najbliższych, a czas przeznaczony dla siebie oznacza dla nich wyrzuty sumienia.

Stop! Zatrzymaj się! Pomyśl o sobie! Skup się na tym, co jest najważniejsze dla Ciebie. Postaw na siebie i zacznij siebie doceniać, akceptować i budować poczucie własnej wartości.

 

Bądź dla siebie najważniejszą osobą!

Stwórz dla siebie rytuały dbania o siebie i opiekowania się sobą. Kiedy człowiek zaczyna się odchudzać, to musi kochać siebie — nie ma innej opcji. Dlaczego? Bo wprowadzanie tych nowych zmian, powinno wynikać z miłości do siebie.

Jeśli chcesz schudnąć, bo siebie nienawidzisz, to nic z tego nie wyjdzie. Jeżeli siebie nienawidzisz, to nic dla siebie nie zrobisz. Bo jeśli kogoś innego nie lubisz, to nic dobrego dla niego nie robisz. Dlatego istotną kwestią w odchudzaniu jest, aby od początku siebie lubić, aby siebie akceptować.

Polacy są często przekonani, że robienie czegoś dla siebie nie przynosi nic dobrego. Myślimy, że kiedy robimy coś dla siebie, to jesteśmy egoistami. Nie nauczono nas zwyczajów dbania, opiekowania się sobą.

 

Co zrobić, żeby nie mieć wyrzutów sumienia, kiedy robisz coś dla siebie?

Zastanów się, dlaczego masz te wyrzuty sumienia. Kiedy odpowiesz sobie na to pytanie, okaże się, że wszystko leży u podstaw niskiego poczucia własnej wartości, nielubienia siebie, traktowania siebie z dużą krytyką, z dużymi pretensjami, krytykowania tego jak wyglądamy, jakimi jesteśmy matkami, żonami, koleżankami czy pracownikami.

Silnie wyrzuty sumienia, poświęcanie się dla innych sprawiają, że stajemy się nieznośni — zmęczeni, sfrustrowani, zirytowani — bo nie robimy tego z przyjemnością, bo mamy poczucie, że nasze potrzeby nie są zaspokajane, bo się nie liczą. Takie zachowanie jest często przyczyną konfliktów. Kiedy dbasz o siebie, to także dajesz swoim bliskim przestrzeń na to, aby również oni mogli o Ciebie zadbać.

 

Jak zacząć dbać o siebie, od czego zacząć?

Zacznij od małych kroków. Wygospodaruj dla siebie czas i rób dla siebie jedną rzecz dziennie.

Raz w tygodniu komuś odmów — to buduje Twoją asertywność i także Twoje poczucie, że moje prawa też się liczą, że sama również masz prawo komuś powiedzieć nie tylko dlatego, żebyś sama ze sobą czuła się lepiej.

 

 

Czym jest zdrowy egoizm?

Jego filozofia mówi, że jeśli chcesz kochać innych, zacznij najpierw kochać siebie. Traktuj siebie tak, jak traktujesz innych.

Kiedy potrafisz siebie kochać, to zwracasz się do siebie z szacunkiem, akceptujesz siebie i jesteś dla siebie przyjacielem, a nie wrogiem.

Jeśli masz w sobie przyjaciela, to gdy coś ci nie wyjdzie, mówi on ok., trzeba wstać i iść dalej. Natomiast gdy jesteś negatywnie nastawiona do siebie, wówczas w trudnych sytuacjach atakujesz siebie.

 

Jak zwiększyć własne poczucie wartości?

– Dziękuj sobie każdego dnia wieczorem za 5 rzeczy, które zrobiłaś dla siebie.

– Powtarzaj sobie każdego dnia przed lustrem, patrząc sobie w oczy „uczę się Ciebie kochać”.

– Wprowadzaj zmiany powoli, stopniowo.

Obudź się! Masz prawo być dla siebie dobra!
-->
Odchudzanie bez efektu jo-jo