Ja, ja i tylko ja, czyli jakich zachowań powinniśmy unikać, aby wzmocnić samoocenę?Często na swojej drodze z Programem Przemian, poznawałam wiele osób, które całe swoje życie poświęcały w imię wyższych celów. Oczywiście jest to pewien sposób na funkcjonowanie w rodzinie, społeczeństwie, ale przypomina mi to cząstkę mnie, dawnej mnie, z wagą plus 40 kilogramów, kiedy nie widziałam nic poza potrzebami moich najbliższych, całkowicie wykluczając swoje. Dlaczego jest to ważny aspekt w naszym życiu? Otóż, każdy z nas powinien mieć kilka minut dla siebie, aby odpocząć, zrelaksować się, albo zrobić coś czego nie podejmował się od lat. Jeśli prowadzisz spokojne życie, które od wielu lat krąży i skupia się wyłącznie na pracy, domu, rodzinie, dodatkowo od dawna nie zrobiłeś nic dla siebie, wypróbuj np. kąpiel z pianą, zapachowymi świecami, aromatycznym balsamem i książką swojego ulubionego pisarza, którą być może otrzymałeś kilka lat temu w prezencie, a nie miałeś chwili, aby ją przeczytać, która pomoże Ci odprężyć ciało i umysł. Zwróć uwagę, że nawet małe czyny, np. podjęcie ulubionej aktywności fizycznej mogą poprawić Twój nastrój i postrzeganie samego siebie.

 

Od dłuższego czasu obserwuje kobiety, które są oddanymi paniami domu, kochającymi żonami oraz matkami, osobami, które zawsze będą krok do przodu, wszystko przygotują i zorganizują. Powiem szczerze, że w większości tak prowadzony model życia może wpłynąć na postrzeganie otaczającego nas świata – „niby wszystko jest w porządku, mam to co najważniejsze (pracę, dom, rodzinę), ale mimo to czegoś mi brakuje i jest mi z tym po prostu źle.”

 

Poświęcamy się dla innych, zaniedbując samych siebie – oczywiście nie mam tu na myśli aspektu wizerunkowego, ale przede wszystkim nasze potrzeby, marzenia, cele, pragnienia. Z moich obserwacji i wielu przeprowadzonych rozmów wynika, że o wiele większą samoocenę posiadają osoby, które wygospodarowują dla siebie choć 10 minut dziennie – obojętnie czy jest to czytanie książki, spacer, czy ulubiony film, wyjście do restauracji – ważne, że to będzie tylko Twoja czynność, która sprawia Ci radość i podnosi Twoją samoakceptację.

 

Jakich zachowań powinniśmy uniknąć, aby wzmocnić u siebie samoocenę?

 

Otóż, po pierwsze działanie, które warto, aby wyeliminować ze swojego życia to ciągłe wykonywanie za kogoś pracy. To podstawa, która pozwoli Ci rozplanować swój czas pracy, a w dodatku pomoże zaplanować inne działania nie związane z nią, domem czy rodziną. Dlatego warto, aby podzielić swój zakres obowiązków i przyporządkować dane czynności każdej osobie – dzięki temu, czy w domu, czy w pracy, będziesz miał usystematyzowane życie. Pewnie nie raz słyszałeś w swoim środowisku wiele sformułowań takich jak: „ale jestem brzydki/ brzydka”, „gruby/gruba”.

Co o tym sądzisz? Czy tak powinniśmy postrzegać sami siebie? Czy tak powinniśmy mówić sami o sobie?

 

NIE!

 

Pamiętaj, nikt z nas nie jest w 100% mądry i w 100% piękny. Każdy z nas jest inny, czy pod względem zachowania, czy też pod względem wyglądu – tak naprawdę to jest ten czynnik, który odróżnia nas od innych, a przez to stajemy się indywidualnymi, pięknymi jednostkami. Zdaje sobie sprawę, że widok niezwykle szczupłych celebrytów oglądanych w telewizji czy prasie, idealnie ubranych, umalowanych, uczesanych i wyretuszowanych, wywołuje u nas częstą reakcję gniewu, frustracji, a nawet poddania się, bo przecież „ja nigdy nie będę wyglądać tak jak on/ ona!”. W obecnym świecie bardzo łatwo można zagubić się między tym co w życiu najważniejsze, a tym co jest błahostką. Dlatego pamiętaj, że nie warto jest podążać za ideałami i porównywać się do innych osób. Jeśli Twoim celem jest utrata kilogramów, która pozwoli Ci podnieść samoocenę, jak również ujrzeć świat z innej perspektywy, zmienić dotychczasowe postrzeganie świata, a także odkryć nowe możliwości – zrób to! Najgorszą rzeczą jest poddanie się i zwątpienie w swoje działania!

W związku z tym, kolejna bardzo ważna rzecz, nigdy w siebie nie wątp. Jeśli czujesz, że dana czynność jest dla Ciebie ważna – zawalcz o nią! Nie poddawaj się bez próby walki – to jedna z najgorszych opcji, którą możesz podjąć, a przez to stracić możliwość na uzyskanie swoich pragnień.

 

Nasza samoocena, niezwykle jest związana z naszymi emocjami, osobowością. Jeśli my nie poczujemy skrzydeł, nasza samoocena również!

 

Nie rezygnuj ze swoich potrzeb!

Dlaczego?

 

Tak jak wcześniej wspominałam, brak choć chwili dla siebie, aby zaspokoić swoje potrzeby inne niż wynikają z codziennego rytmu życia, znacząco wpływają na naszą psychikę, która jest niezwykle obciążona. To właśnie brak oderwania się od codziennej rzeczywistości i zrobienia czegoś nowego, zapędza nas w błędne koło, z którego po dłuższym czasie nie wiemy, jak wybrnąć. Brak kontaktów z bliskimi, ciągła praca, stres, namnażające się obowiązki, mogą spowodować u nas rezygnację, pesymizm i brak chęci do podejmowania wszelkich działań. Często się zdarza, że problem z samooceną występuje również u osób, którzy codziennie pomagają tysiącom ludzi, leczą, wspierają, doradzają, a mimo to poziom postrzegania siebie nadal występuje na niskim poziomie. Dlaczego tak się dzieje? Ciągła praca, brak prywatnego życia, a także dodatkowych, ulubionych aktywności. Często wykonujemy to co musimy, wyłączając całkowicie to co chcemy.

 

Weź życie w swoje ręce!

 

W większości trudno, nam z dnia na dzień zmienić swoje życie, wiem to, rozumiem i szanuję.

Ale zamknij oczy i przez chwilę, wyobraź siebie ze swoimi dawnymi znajomymi, osobami które doskonale znasz, przy których czujesz się dobrze i swobodnie. Przypomnij sobie młode lata, w których byłeś wolny i nie miałeś żadnych obowiązków.

 

A teraz….

 

Spójrz, gdzie jesteś, jak się tu dostałeś. Co musiałeś zrobić, aby osiągnąć to co masz – prace, wspaniały, ciepły dom, dzieci. I zastanów się, jak mógłbyś zmienić część swojego życia, aby móc zrobić coś tylko dla siebie, nie dla innych, żony, męża, dzieci, tylko dla siebie…

 

Postaraj się, ułożyć swój plan życia, tak abyś czerpał z niego więcej radości, satysfakcji i spełnienia. Bo również i ta część naszego życia jest bardzo ważna i znacząco wpływa na relacje z bliskimi i otoczeniem.

 

To co ważne! Nie traktuj tego jako egoizm i brak chęci spędzania czasu z bliskimi. Jedna jak i druga aktywność w życiu są niezmiernie ważne. To, że raz na jakiś czas zrobimy coś tylko dla siebie – nie wyklucza nas i nie potępia – nie sprawia, że jesteśmy gorsi. Dzięki takiemu podejściu mamy dystans do wielu wykonywanych przez nas rzeczy, a także daje poczucie „złapania oddechu”, co tak na prawdę potrzebuje w życiu każdy z nas.

 

Marz, planuj, wytaczaj cele i walcz o nie! Poświęć chwile dla siebie i daj z siebie wszystko co tylko możesz. Życie jest zbyt krótkie, więc warto się nad nim pochylić, zastanowić i wycisnąć, ile się da.

 

Trzymam za Ciebie kciuki i wierzę, że jesteś w stanie zawalczyć o swoje życie.
-->

Odchudzanie bez efektu jo-jo