Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?Posiadając samochód dbamy o niego – eksploatujemy odpowiednio, dostarczamy dobre paliwo, uzupełniamy płyny. Raz do roku robimy przegląd, po to by sprawdzić stan techniczny oraz wykryć i naprawić ewentualne usterki.

Nasze ciało zasługuje na podobną uwagę i troskę – jest mechanizmem, który służyć ma nam na drodze (oby jak najdłuższego) życia. Dowiedz się, jakie badania profilaktyczne i jak często warto wykonywać?

Na nasze zdrowie wpływ mają uwarunkowania genetyczne oraz styl życia: rytm dobowy, odżywianie, aktywność fizyczna, stosowane używki. W młodości cieszymy się zwykle dobrym zdrowiem co daje złudne poczucie, że stan ten trwać będzie wiecznie. Tymczasem negatywne, czasem drobne nawyki mogą mieć poważne konsekwencje. Wiele chorób rozwija się latami i nie daje odczuwalnych objawów. Dowiadujemy się o nich, gdy stan jest zaawansowany i wymaga interwencji lekarskiej. Dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć – prowadzić zdrowy styl życia i badać się regularnie, po to wcześnie wykryć niepokojące zmiany i móc im szybko przeciwdziałać.

 

Podstawowe badania laboratoryjne

Profilaktycznie, raz do roku dobrze jest wykonać badania laboratoryjne:

 • Krwi:
  • morfologia – analiza składu krwi, obejmuje m.in. liczbę i stężenie krwinek czerwonych, białych, płytkowych;

  • OB (Odczyn Biernackiego, opadanie krwinek czerwonych) – badanie wskazuje, czy w organizmie jest stan zapalny;

  • poziom cholesterolu – pełen pakiet badań (profil lipidowy) obejmuje cholesterol całkowity, cholesterol frakcji LDL („zły”), cholesterol frakcji HDL („dobry”) oraz trójglicerydy;

  • poziom cukru – podstawowe badanie w diagnostyce cukrzycy;
   stężenie kreatyniny oraz mocznik – dostarczają informacji o pracy nerek.

 • Moczu: badanie ogólne moczu dostarcza informacji nie tylko na temat układu moczowego, ale też kondycji całego organizmu.

 

Badania profilaktyczne po 35. roku życia

Po 35. roku życia powinniśmy poświęcać naszemu zdrowi więcej uwagi.

Dobrze jest regularnie wykonywać badanie ciśnienia krwi. Pomiar można wykonywać samodzielnie w domu za pomocą ciśnieniomierza nadgarstkowego lub naramiennego. Wyniki warto zapisywać, po to, by w razie potrzeby skonsultować je z lekarzem. Jeśli nie masz swojego ciśnieniomierza badanie możesz wykonać u lekarza, w gabinecie pielęgniarskim lub w niektórych aptekach.

W celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca zaleca się wykonanie EKG spoczynkowego. Jest to nieinwazyjne, bezbolesne badanie, po którym od razu dostajemy wynik.

Z wiekiem zwiesza się ryzyko zachorowań na choroby układu pokarmowego, dlatego regularnie wykonywane badania laboratoryjne warto poszerzyć o badanie krwi utajonej w kale – badanie to pozwala wykryć raka jelita grubego.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni po 50 roku życia powinni wykonywać badanie gęstości kości, czyli badanie densytometryczne. Pozwala ono wykryć ubytki masy kości wskazujące na rozwój osteoporozy. Co ciekawe, badanie densymetryczne może być przydatne dla osób odchudzających się oraz sportowców. Aparaty często mają funkcję analizy składu ciała, określają proporcje tkanki mięśniowej, tłuszczowej, kostnej, co przydatne może być do mierzenia zmian.

 

Badania okulistyczne zwykle wykonujemy w razie potrzeby, gdy zaczynamy widzieć gorzej. Najważniejszym badaniem jest dla nas badanie ostrości wzroku, jednak lekarz ocenia stan zdrowia oczu kompleksowo, dzięki czemu może wykryć różne schorzenia. Po 50. roku życia okulistę powinniśmy odwiedzać regularnie, raz do roku, ponieważ bardziej narażeni jesteśmy na choroby takie jak: jaskra, zaćma (katarakta), odklejenie siatkówki i inne.

 

Badania profilaktyczne dla palaczy

Osoby palące papierosy narażone są na szereg różnych chorób, dlatego szczególną wagę powinny przykładać do regularnych, corocznych kontroli lekarskich oraz badań profilaktycznych. W ich przypadku powinny być one poszerzone o rentgen klatki piersiowej, badania spirometryczne oraz… badania układu moczowego (nowotwory układu moczowego to częste schorzenie palaczy).

 

Badania profilaktyczne dla kobiet

Każda dorosła kobieta powinna badać się ginekologicznie – minimum raz w roku. Regularnie, co rok należy wykonać cytologię, czyli wymaz śluzu z szyjki macicy oraz USG piersi (ginekolog wypisać może skierowanie na badanie w ramach NFZ).

 

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Badanie narządów rodnych jest normą w przypadku kobiet, ale niestety dla wielu panów jest tematem tabu. Poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia mężczyzn są nowotwory jąder oraz bardzo często występujące nowotwory prostaty. Wcześnie wykryte zmiany chorobowe mogą być skutecznie leczone, dlatego bardzo ważne są regularne, coroczne badania u urologa.

 

Niezależnie od wieku

Niezależnie od wieku powinniśmy dbać o nasze zęby. Profilaktycznie, co pół roku dobrze wybrać się na kontrolę stomatologiczną, regularnie wykonywać czyszczenie zębów w gabinecie oraz leczyć zęby na bieżąco. Stan uzębienia ma wpływ na cały organizm, ma szczególny związek z chorobami serca.

Regularne wizyty u lekarza oraz wykonywane badania profilaktyczne nie zwalniają nas z codziennej uważności i dbałości o swoje zdrowie. To my najlepiej znamy swój organizm, powinniśmy go słuchać i wychwytywać niepokojące zmiany. W trakcie codziennej higieny samodzielnie badać możemy swoje ciało. Gdy tylko zauważymy coś niepokojącego nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.

 
Kategorie: Blog

-->
Odchudzanie bez efektu jo-jo